Blondynka - Sezon 1

Serial "Blondynka"
Autor scenariusza: Andrzej Mularczyk
Reżyseria: Mirosław Gronowski

Blondynka

Tytułowa blondynka, to Sylwia (JULIA PIETRUCHA) - młoda, wrażliwa pani weterynarz. Idealistka, która wierzy, że w ludziach jest więcej dobrego niż złego. Prowadzi z przyjaciółmi lecznicę dla zwierząt w Warszawie. Kiedy w wypadku ginie jej babcia, komornik domaga się spłaty kredytu, przychodnia weterynaryjna podupada, a projekt współpracy ze schroniskiem dla zwierząt ,,nie wypala’’ przez nieuczciwość miejskiego urzędnika (PAWEŁ DELĄG). W takiej sytuacji rozżalona postanawia wyjechać na wieś."

Wyjazd na wieś ,,MAJKI’’, dla 27-letnIej Sylwii ma być odskocznią od zabieganego i ,,zabagnionego’’ życia w wielkomiejskiej ,,Warszawce’. Zamyka pewien etap w jej życiu, zostawia przyjaciół aby złapać oddech i spojrzeć na wszystko z dystansu.„Rzucona na głęboką wodę”, wpada w wir miejscowych przeżyć, sytuacji i wydarzeń.

Trafia do wiejskiej lecznicy, gdzieś na wschodzie Polski. Jej szef - doktor Jan Fus (KRZYSZTOF GOSZTYŁA)- musi właśnie wyjechać na kilka dni i zostawia Sylwię samą w lecznicy. Dla Sylwii zaczyna się prawdziwa próba, musi nie tylko wykazać się swoimi zawodowymi umiejętnościami ale także przekonać do siebie mieszkańców wsi Majaki. Wspomaga ją miejscowy biznesmen, były komandos Arnold, pseudonim Manej (LESZEK LICHOTA).

Wokół bohaterki pojawia się wiele ciekawych postaci: Marcin (MICHAŁ LESIEŃ) przyjaciel z czasów warszawskich, Kizior (MARCIN SZTABIŃSKI), leśniczy (KRZYSZTOF PLUSKOTA), jego matka Auguścikowi (HANNA ŚLESZYŃSKA), zielarka (ANNA DYMNA), Felczerowa (DOROTA POMYKAŁA), Dalamata (WITOLD DĘBICKI), biegacz Góraj (BARTOSZ OPANIA), wójt (ANDRZEJ GRABOWSKI), Jagna (MAGDA SCHEJBAL), ksiądz (OLAF LUBASZENKO), De-De (PIOTR GĄSOWSKI) i wiele innych.

Praca wiejskiej pani weterynarz znacznie odbiega od dotychczasowych doświadczeń Sylwii i obfituje w niespodzianki np. poród krowy w czasie wiejskiego wesela. Jej pacjentami są teraz konie, świnie, kury, kozy itp. Życie zawodowe bohaterki przeplata się z perypetiami mieszkańców Majaków. Akcja jest wartka i obfitująca w niespodzianki takie jak poszukiwanie skarbu zakończone znalezieniem słoika z donosami na mieszkańców przesłanymi niegdyś do SB, przemyt ludzi przez granicę, poszukiwania „narzeczonej” dla kanarka księdza, walka z hyclami polującymi na wiejskie psy itd.

W wiejskim środowisku, gdzie wszyscy bardzo dobrze się znają i wiedzą o sobie wszystko, każda nowa osoba to ,,obcy’’. Ciężko więc będzie zasymilować się wrażliwej Sylwii. Czy zostanie przyjęta do ,,społeczności Majaków’’?

Wartość serialu oprócz dobrego scenariusza i nieprzeciętnych dialogów Andrzeja Mularczyka, podnoszą świetne role, grane między innymi przez: Andrzeja Grabowskiego(wójt), Annę Dymną (zielarka), Olafa Lubaszenkę (ksiądz), Hannę Śleszyńską (Auguścikowa) czy Izę Dąbrowską(Jasiunia). Dodatkową atrakcją dla widza są występujące w serialu zwierzęta: kury, konie , krowy, duża 100- kilogramowa świnia, pozująca do zdjęć jak zawodowa modelka, a także kozy czy szczury. To wszystko sprawia, że serial ,,Blondynka’’ ma szansę przyciągnąć wielomilionową widownię i powtórzyć sukcesy seriali i filmów Andrzeja Mularczyka.

 

 

Nie wystarczy być dobrym