Cineuropa prezentuje zwiastun Pod szarym niebem/Under The Grey Sky!

Under the Grey Sky – Trailer [pl st en]

cineuropa.org

Z radością informujemy, że światową sprzedażą naszego filmu POD SZARYM NIEBEM/UNDER THE GREY SKY w reżyserii Mary Tamkovich zajmie się Loco Films LOCO FILMS World Sales (loco-films.com) Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że na naszej drodze do publiczności zyskaliśmy tak doświadczonego partnera!

Przypominamy! Światowa premiera filmu odbędzie się podczas 2024 Tribeca Festival 7 czerwca o 21.00 czasu NY! Tribeca (tribecafilm.com)

Na kolejne pokazy zapraszamy 10 i 15 czerwca. Under The Grey Sky | 2024 Tribeca Festival | Tribeca (tribecafilm.com)

Życzcie powodzenia nam i filmowi! Niech historia, którą opowiada zobaczy świat!

Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. (pisf.pl) 

Mamy to! Polski Instytut Sztuki Filmowej postanowił dofinansować naszą produkcję filmu „8 lat i 3 miesiące”! (tytuł roboczy) Reżyseruje MARA TAMKOVICH, za zdjęcia odpowiada KRZYSZTOF TRELA. Ten duet zebrał już sporo nagród za swoje krótkie metraże („Córka”, „Na żywo”), teraz czas na pełny metraż! Scenografia KATARZYNA PAWELEC!

Mamy rok na zrobienie tego filmu. Zdjęcia planujemy na wiosnę. Przed nami preprodukcja.

Pod szarym niebem – to dramat obyczajowy, który kreśli przejmujący portret dwojga niezależnych białoruskich dziennikarzy. Lena i Ilia są małżeństwem i oboje walczą z reżimem Łukaszenki. Ona jako dziennikarz i reporter relacjonujący protesty w terenie, on jako analityk i komentator. Oboje za swoją działalność płacą represjami. Ilia jest wielokrotnie aresztowany i nękany, Lena dostaje wyrok i zostaje osadzona w kolonii karnej. To wielka próba nie tylko dla ich charakterów, ale też dla związku. Akcja filmu zaczyna się po sfałszowanych wyborach w 2020 roku. Scenariusz inspirowany jest prawdziwymi losami KACIARYNY ANDREEVEJ i IHARA ILIASZA. W filmie wykorzystane zostaną archiwalia z protestów.

Kompletujemy obsadę. Postać Leny zagra wyjątkowa ALIAKSANDRA VAITSEKHOVICH, która grała już tę postać w wielokrotnie nagradzanym – między innymi na FPFF w Gdyni i na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago – krótkim metrażu „Na żywo”. Wciąż szukamy aktora, który zagra jej męża – Ilię.

VALENTIN NOWOPOLSKIJ zagra Ilię. Bardzo się cieszymy, że jest z nami! Świetny aktor, mądry człowiek. To była kluczowa decyzja. Cieszymy się, że udało się dogadać terminy, co w jego przypadku nie było łatwe.

Kostiumy to osobny temat: ANNA PIETRZAK – mundury białoruskich służb to prawdziwe wyzwanie. Razem z ANITĄ BEDNARCZYK robią wszystko, żeby było wiarygodnie i prawdziwie.

Charakteryzacja: NATALIA SCHABOWSKA, ANNA ROMASZKO.

Możemy zaczynać.

Pierwsze dni zdjęciowe za nami. Wielki szacunek dla całej ekipy, aktorów. Mikrobudżet to duże produkcyjne wyzwanie. Teraz krótka przerwa i szykujemy się do głównego okresu zdjęciowego.

Skończyliśmy zdjęcia do filmu, który w trakcie zdążył zmienić tytuł na POD SZARYM NIEBEM. Zmienił się tytuł, ale nie zmieniła się reżyserka i scenarzystka Mara Tamkovich i producentka też wciąż ta sama KATARZYNA OCIOSZYŃSKA (Media Corporation). To był dobry, twórczy czas, choć wymagający dla wszystkich.

Wielkie dzięki dla całej Ekipy i Aktorów. Jak wielkie, wie każdy, kto robił mikrobudżet. Ale jedno jest pewne – warto było!!!

Pora na montaż. Pora na KATARZYNĘ LEŚNIAK.

Za nami konsultacje i kolaudacja obrazu w PISF ( bardzo pozytywna). Montaż zrobił swoje – historia stała się jeszcze bardziej dramatyczna. Przed nami kolejne etapy – MILENA WIELGO zrobi nam kolor. Udźwiękowienie… to będzie królestwo laureatki dwóch Orłów – JOANNY NAPIERALSKIEJ.

Spieszymy się, chcemy zdążyć wysłać film do selekcji na Berlinale 2024. Termin upływa 1 listopada.

więcej o naszej produkcji …. /EN/